Türk Telekom Hakkında

Güncel

Haber Arşivi >

Türk Telekom 1840 senesinden bu yana, çağın getirdiği haberleşme imkanlarını müşterilerine sunmanın heyecanını sürdürüyor.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, köklü tarihi boyunca benimsediği “en yeni iletişim teknolojilerini Türkiye ile buluşturma” misyonunu başarıyla sürdürmektedir. 

2005 yılında Türk Telekom özelleştirildiğinde sabit hat operasyonları ve genişbant hizmetleri haricinde Avea’nın yüzde 40’lık hissesine sahip olan Türk Telekom, grup şirketleri ile birlikte bugün Türkiye’nin öncü entegre telekomünikasyon ve teknoloji hizmetleri sağlayıcısıdır ve müşterilerine sabit telefondan, GSM, data, internet ve yenilikçi yakınsama teknolojilerine kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. 

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojisi şirketi Türk Telekom, sabit hat ve GSM’den geniş bant internete kadar bütünleşmiş telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Türk Telekom grup şirketlerinin 31 Mart 2011 itibariyle 15,8 milyon sabit hat, 6,7 milyon ADSL hattı (toptan) ve 11,8 milyon GSM abonesi bulunmaktadır. Grup şirketleri, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Türk Telekom, Türkiye’de faaliyet gösteren Genişbant operatörü TTNET, yakınsama teknolojileri şirketi Argela, BT çözüm sağlayıcısı Innova, online eğitim yazılımları şirketi Sebit A.Ş., çağrı merkezi şirketi AssisTT şirketlerinin %100’üne, aynı zamanda Türkiye’deki üç GSM operatöründen biri olan Avea’nın hisselerinin %89,99’una da sahiptir. Türk Telekom ayrıca, Hollanda’da kurulu bulunan ve %100’üne sahip olduğu Türk Telekom International Holding BV aracılığı ile Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite servis sağlayıcısı Türk Telekom International AG ve iştiraklerinin de %100'üne sahiptir. Bunun yanı sıra Türk Telekom, Arnavutluk’taki yerleşik telekom operatörü Albtelecom şirketinde de dolaylı azınlık hissesine sahiptir. Türk Telekom’un hisselerinin %55’i Ojer Telekomünikasyon A.Ş. ve %30’u Türkiye Hazine Müsteşarlığı’na aittir. Geriye kalan %15’lik hissesi de halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibariyle İMKB’de işlem görmektedir.

Türk Telekom hisselerinin % 55’i Ojer Telekomünikasyon AŞ ve % 30’u Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na aittir. Geriye kalan % 15’lik hissesi de halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibarıyla İMKB’de işlem görmektedir.

İngiltere’nin önde gelen marka değerleme şirketlerinden Brand Finance’in araştırmasına göre Türk Telekom, 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında üst üste  “Türkiye’nin en değerli markası” olmuştur.

Son 6 yılda gerçekleştirdiği konsolide yatırım miktarı 11 milyar TL’yi aşan Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, gerçekleştirdiği yatırımlarla ekonomiye, müşterilerine ve içinde var olduğu topluma değer yaratmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Yakınsama vizyonu

Türk Telekom telekomünikasyon alanında tüm dünyada bugünü ve geleceği belirleyen “yakınsama” kavramını 2009 yılında stratejisi olarak belirleyerek, bu kavramın Türkiye’de yerleşmesini sağladı. Ses, veri ve görüntü gibi farklı iletişim teknolojilerinin tek platformdan verilmesini sağlayan yakınsama teknolojilerine yenilikçi ürün ve yatırımlarıyla öncülük ediyor.

Türk Telekom sahip olduğu güçlü altyapı, yıldan yıla çeşitlenerek artan katma değerli hizmetleri ve sürekli değişip gelişen teknolojik olanakları hizmetlerine hızla yansıtabilme kapasitesi ile hem bölgesi hem de dünyada sayılı sabit telefon operatörleri arasında yer almaktadır.

Dev çalışan kadrosu

Türk Telekom, markasının gücünü pekiştiren insan kaynağına yatırımlarını da kesintisiz şekilde sürdürüyor.24.000'i aşkın çalışanı bulunan Türk Telekom, Türkiye’nin 81 ilinde istihdam yaratarak ülke ekonomisine ve bölgesel farklılıkların giderilmesine destek oluyor.

Türkiye’ye Değer projeler büyüyor

Türk Telekom; teknoloji, altyapı ve insan kaynağına yaptığı yatırımların yanı sıra, ülke çapında hayata geçirdiği “Türkiye’ye Değer” sosyal sorumluluk projeleriyle de toplum yaşamına değer katıyor. Telefon Kütüphanesi, Türk Telekom Okulları, Türk Telekom Internet Evleri, Türk Telekom Spor Kulüpleri ve e-Fatura Ormanları gibi ulusal çapta yürütülen dev sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra Türk Telekom İl Müdürlükleri’nin düzenlediği 100’den fazla yerel sosyal sorumluluk faaliyeti de “Türkiye’ye Değer” projesi kapsamında hayat buluyor.

Türk Telekom’dan sürdürülebilirlik başarıları

Gelecek nesillere daha iyi bir gelecek bırakmak hedefiyle ofis uygulamalarını ve iş süreçlerini sürdürebilirlik prensiplerine göre dönüştüren Türk Telekom, 2011 yılında düşük karbon ekonomisine geçişi destekleyen, dünyanın en prestijli çevre projelerinden birisi olarak adlandırılan Karbon Saydamlık Projesi’ne (Carbon Disclosure Project/CDP) Türkiye’den raporlama yapan ilk telekomünikasyon şirketi oldu. İMKB 100 içinden CDP’ye raporlamayı yapan şirketler arasında yapılan değerlendirmede, 2011 yılında Türk Telekom metodoloji ve saydamlık açısından en iyi raporlama yapan iki şirketten birisi olarak ödüllendirildi.