Türk Telekom Hakkında

Güncel

Haber Arşivi >

Türk Telekom 1840 senesinden bu yana, çağın getirdiği haberleşme imkanlarını müşterilerine sunmanın heyecanını sürdürüyor.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom ‘en yeni iletişim teknolojilerini Türkiye ile buluşturma’ misyonunu başarıyla sürdürmektedir.

Türk Telekom, grup şirketleri ile birlikte bugün Türkiye’nin öncü entegre telekomünikasyon ve teknoloji hizmetleri sağlayıcısıdır. Müşterilerine sabit sesten, mobil ses, data, internet ve yenilikçi yakınsama teknolojilerine kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojisi şirketi Türk Telekom, sabit hat ve GSM’den geniş bant internete kadar bütünleşmiş telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Türk Telekom grup şirketlerinin 30 Eylül 2014 itibariyle 13,3 milyon sabit hat, 7,5 milyon genişbant (toptan) ve 16,2 milyon mobil abonesi bulunmaktadır. Grup şirketleri, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Türk Telekom, Türkiye’de faaliyet gösteren genişbant operatörü TTNET, yakınsama teknolojileri şirketi Argela, BT çözüm sağlayıcısı Innova, online eğitim yazılımları şirketi Sebit A.Ş, çağrı merkezi şirketi AssisTT şirketlerinin %100’üne, aynı zamanda Türkiye’deki üç GSM operatöründen biri olan Avea’nın hisselerinin %89.99’una da sahiptir. Türk Telekom ayrıca, %100’üne sahip olduğu Türk Telekom International Holding BV aracılığı ile Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite servis sağlayıcısı Türk Telekom International AG AT ve iştiraklerinin de %100'ünün sahibidir. Bunun yanı sıra Türk Telekom, Arnavutluk’taki yerleşik telekom operatörü Albtelecom şirketinde de dolaylı azınlık hissesine sahiptir.

Türk Telekom hisselerinin % 55’i Ojer Telekomünikasyon AŞ ve % 30’u Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na aittir. Geriye kalan % 15’lik hissesi de halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibarıyla Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmektedir.

İngiltere’nin önde gelen marka değerleme şirketlerinden Brand Finance’in araştırmasına göre Türk Telekom, 2009’dan 2014’e kadar üst üste altı kez “Türkiye’nin en değerli markası” olmuştur.

2005’ten bu yana gerçekleştirdiği konsolide yatırım miktarı 15 milyar TL’yi aşan Türk Telekom gerçekleştirdiği yatırımlarla ekonomiye, müşterilerine ve içinde var olduğu topluma değer yaratmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Dev çalışan kadrosu

Türk Telekom grubu şirketleriyle birlikte markasının gücünü pekiştiren insan kaynağına yatırımlarını da kesintisiz şekilde sürdürüyor. 34.000’i aşkın çalışanı bulunan Türk Telekom grubu Türkiye’nin 81 ilinde istihdam yaratarak ülke ekonomisine ve bölgesel farklılıkların giderilmesine destek oluyor.

Türkiye’ye Değer projeler büyüyor

Türk Telekom; teknoloji, altyapı ve insan kaynağına yaptığı yatırımların yanı sıra, ülke çapında hayata geçirdiği ‘Türkiye’ye Değer’ sosyal sorumluluk projeleriyle de toplum yaşamına değer katmaktadır.

Telefon Kütüphanesi, Türk Telekom Okulları, Türk Telekom Internet Evleri, Türk Telekom Amatör Spor Kulüpleri ve E-fatura Ormanları gibi ulusal çapta yürütülen dev sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra Türk Telekom İl Müdürlükleri’nin düzenlediği 100’den fazla yerel sosyal sorumluluk faaliyeti de ‘Türkiye’ye Değer’ projesi kapsamında hayat buluyor.

Türk Telekom’dan sürdürülebilirlik başarıları

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına kurumsal sosyal sorumlulukları kapsamında doğayla dost çalışmalarını da yürüten Türk Telekom, yenilikçi ve sürdürülebilir politikaları oluşturabilmek amacıyla 2010’da Türk Telekom Sürdürülebilirlik Komitesi’ni kurmuştur.

Türk Telekom 2010’dan bu yana Karbon Saydamlık Projesi’ne (Carbon Disclosure Project) raporlama yapmaktadır. Türkiye’de Karbon Saydamlık Projesi’ne raporlama yapan ilk ve tek telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, 2013’te yaptığı raporlama ile CDP 2013 İklim Değişikliği Karbon Saydamlık Lideri Ödülü almıştır.

Türk Telekom, Karbon Saydamlık Projesi 2013 Raporu sonuçlarına göre, sürdürdüğü projelerle 85 milyon TL’yi aşkın tasarruf sağlamayı başarmıştır.