Türk Telekom Hakkında

Güncel

Haber Arşivi >

Türk Telekom 1840 senesinden bu yana, çağın getirdiği haberleşme imkanlarını müşterilerine sunmanın heyecanını sürdürüyor.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom ‘en yeni iletişim teknolojilerini Türkiye ile buluşturma’ misyonunu başarıyla sürdürmektedir.
Türk Telekom, grup şirketleri ile birlikte bugün Türkiye’nin öncü entegre telekomünikasyon ve teknoloji hizmetleri sağlayıcısıdır. Müşterilerine sabit sesten, mobil ses, data, internet ve yenilikçi yakınsama teknolojilerine kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır.
Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojisi şirketi Türk Telekom, sabit hat ve GSM’den geniş bant internete kadar bütünleşmiş telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Türk Telekom Grubu şirketlerinin 30 Haziran 2015 itibariyle 12.9 milyon sabit erişim hattı, 7,8 milyon genişbant (toptan) ve 17,0 milyon mobil abonesi bulunmaktadır. Grup şirketleri, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Türk Telekom Genişbant operatörü TTNET, Türkiye’deki üç mobil operatörden biri olan Avea, yakınsama teknolojileri şirketi Argela, BT çözüm sağlayıcısı Innova, online eğitim yazılımları şirketi Sebit, çağrı merkezi şirketi AssisTT, toptan data ve kapasite servis sağlayıcısı Türk Telekom International AT AG ve iştiraklerinin %100'üne sahiptir. Türk Telekom hisselerinin % 55’i Ojer Telekomünikasyon AŞ ve % 30’u Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na aittir. Geriye kalan % 15’lik hissesi de halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibarıyla Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmektedir.
İngiltere’nin önde gelen marka değerleme şirketlerinden Brand Finance’in araştırmasına göre Türk Telekom, 2009’dan 2014’e kadar üst üste altı yıl “Türkiye’nin en değerli markası” olmuştur.
2005’ten bu yana gerçekleştirdiği konsolide yatırım miktarı 17,3 milyar TL’yi aşan Türk Telekom gerçekleştirdiği yatırımlarla ekonomiye, müşterilerine ve içinde var olduğu topluma değer yaratmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Dev çalışan kadrosu

Türk Telekom grubu şirketleriyle birlikte markasının gücünü pekiştiren insan kaynağına yatırımlarını da kesintisiz şekilde sürdürüyor. 34 bine yakın aşkın çalışanı bulunan Türk Telekom Grubu Türkiye’nin 81 ilinde istihdam yaratarak ülke ekonomisine ve bölgesel farklılıkların giderilmesine destek oluyor.

Türkiye’ye Değer projeler büyüyor

Türk Telekom; teknoloji, altyapı ve insan kaynağına yaptığı yatırımların yanı sıra, ülke çapında hayata geçirdiği ‘Türkiye’ye Değer’ sosyal sorumluluk projeleriyle de toplum yaşamına değer katmaktadır.
Telefon Kütüphanesi, Türk Telekom Okulları, Türk Telekom Internet Evleri, Türk Telekom Amatör Spor Kulüpleri ve E-fatura Ormanları gibi ulusal çapta yürütülen dev sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra Türk Telekom İl Müdürlükleri’nin düzenlediği 100’den fazla yerel sosyal sorumluluk faaliyeti de ‘Türkiye’ye Değer’ projesi kapsamında hayat buluyor.

Türk Telekom’dan sürdürülebilirlik başarıları

Türk Telekom Grubu gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik prensibi ile yürütmektedir.

Türk Telekom Grubu’ndan doğa dostu uygulamalar
Enerjinin verimli kullanımına ve tasarrufuna yönelik e-sürdürülebilirlikle ilgili konuları organize eden GeSI’ye (Global e-Sustainability Initiative) üye olan ilk Türk şirketi unvanına sahip Türk Telekom, ortaya koyduğu çevre odaklı çalışmalarla, son dönemde önemli kazanımlara imza attı.
Türk Telekom Grubu’nun enerjinin ve çevrenin korunmasına dair öne çıkan çalışmalarından bazıları şöyle sıralanıyor:

  • Türk Telekom, 2011 yılından bu yana 1.560 merkezde güneş ve rüzgâr enerjisi sistemlerinin kurulumunu gerçekleştirdi. Bu sayede 3,7 milyon kilovat saat enerji üretimi sağlandı ve 2,4 milyon kilogram karbonun doğaya salınımı önlenmiş oldu.
  • Türk Telekom, enerji verimliliğini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla, verimliliği düşük olan DC enerji ekipmanlarını yüksek verimli cihazlarla değiştirdi. Bu dönüşümle soğutma etkisi dahil yıllık 63,3 milyon kilovat saatlik enerji tasarrufu sağlandı ve 41 milyon kilograma eş karbon ayak izi ortadan kaldırıldı.
  • Türk Telekom, santral dönüşüm/FiberkenTT projeleri kapsamında enerji verimliliği düşük olan santraller; verimliliği yüksek olan yeni nesil santrallerle ve dış ortam ekipmanlarıyla değiştirildi. Bu dönüşüm sonucu 391 milyon kilovat saat enerji tasarrufu sağlandı ve 242 milyon kilogram karbon salınımı engellendi.
  • Türk Telekom Grubu şirketi Avea’nın 2008 yılında e-fatura sistemine geçmesiyle 2015 yılına kadar, 26,7 milyon kilovat saat enerji ve 207 bin metreküp sudan tasarruf sağlandı. Bu sayede 111 bin ağacın kesilmesinin önüne geçildi.
  • Türk Telekom çalışanlarının, bayilerinin ve iş ortaklarının eğitiminden sorumlu olan Türk Telekom Akademi’nin e-öğrenme eğitimleriyle, 168 bin 858 çalışana verilen çevrimiçi eğitimler ve bilgi kütüphanesi sayesinde yılda ortalama 1.286 ağaç kurtarıldı.
  • Türk Telekom şirket genelinde 250 ayrı konumda kullanılan video konferans sistemiyle,14 bin 573 uçuş ve uçuş sonrası araç kullanımından tasarruf edildi.
  • Türk Telekom tarafından son üç yılda, 50 binada yapılan otomasyon çalışmaları sayesinde, elektrik tüketiminde yılda yaklaşık 1,9 milyon kilovat saat, doğalgaz tüketiminde yılda yaklaşık 410 bin metreküp tasarruf sağlandı.
  • Türk Telekom, Genel Müdürlük binaları ve 12 Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ofislerde kullanılan kâğıtların geri dönüşüm mekanizmaları sayesinde, ayda ortalama 40 ton kağıt geri dönüşüme kazandırılarak yaklaşık 640 ağacın kesilmesinin önüne geçiliyor. Ayrıca düzenlenen “Kapak Toplama Kampanyası” kapsamında her türlü kapak ve pet şişe toplanarak geri dönüşümü sağlanıyor.

Türkiye’de Karbon Saydamlık Projesi’ne raporlama yapan ilk ve tek telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, 2013’te yaptığı raporlama ile CDP 2013 İklim Değişikliği Karbon Saydamlık Lideri Ödülünü almıştır.
Türk Telekom, Karbon Saydamlık Projesi 2013 Raporu sonuçlarına göre, sürdürdüğü projelerle 85 milyon TL’yi aşkın tasarruf sağlamayı başarmıştır.

Türk Telekom Borsa İstanbul tarafından 5 Kasım 2014 tarihinde oluşturulan Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olan 15 BIST 30 şirketinden birisi oldu. BIST 30 şirketleri Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) tarafından çevresel, sosyal ve yönetim (ESG) uygulamalarına göre değerlendirildi. Türk Telekom’un söz konusu politikalara uzun süredir verdiği önem ve bu konudaki emsal teşkil eden uygulamaları şirketin Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan ilk şirketlerden olmasını sağladı.